Jak si vybrat partnera pro právní kroky

No data was found

Vybrat si správného partnera do byznysu není jednoduché, ani ohledně právních záležitostí. Advokáti jsou často spojováni jen s hašením požáru, ale málokdo ví, že díky advokátním službám můžete požárům zcela předcházet, eliminovat je a navíc ještě ušetříte. Kdy je dobré je mít po svém boku a jak si vybrat toho správného?

V případě, že povoláte advokáta již po vzniklých škodách, bývá jeho služba nejdražší. Musíte poptat správného advokáta, ten musí situaci nastudovat a stojí to čas a peníze. Někdy ani není žádná cesta ven. Proto je za mě lepší přemýšlet dopředu v rámci prevence. Na začátku si nad svým produktem sedněte s advokátem, definujete si společně možná rizika a vy tak budete mít produkt, který nebude muset řešit škody do budoucna. 

Dalším případem, o kterém lidé často neví, je využívání advokáta při vyjednávání. Člověk, když je na vyjednávání sám, bývá emočně angažovaný. A rázem z něj je mnohem horší obchodník. Advokát může být vašim sparing partnerem právě v těchto situacích. Může vám dát jiný pohled a můžete se dobrat lepších výsledků. S advokátem lze projednávat kroky, strategie, nebo za vás může jednat či jen na schůzkách poslouchat. Sám se nepouštím do vyjednávání samotný. Vždy alespoň ve dvou, protože jakmile máte mluvit i naslouchat, tak to jeden člověk 100% neobsáhne. 

Jak vybrat správného advokáta? 

Za mě jsou důležité 3 faktory. Prvním z nich jsou reference. Ale nenechte se zmást, pokud objevíte advokáta, který má vydaných několik článků a vy tak podle toho soudíte, že je odborníkem. Nemusí to být pravdou. To, že vydá pár článků, neznamená, že vám ve vaší situaci i dobře poradí. 

Druhým velmi důležitým faktorem jsou osobní sympatie. Pokud řešíte prevenci nebo již vzniklý problém, měli byste se svěřit se všemi podstatnými informacemi k situaci a nic nezamlčovat nebo lhát. Jen takto může ochránit vaši pozici. Jakmile nesdílíte sympatie a nevěříte advokátovi, běžte pryč. Taková spolupráce nemůže fungovat a raději si najděte někoho jiného, kdo vám opravdu bude sedět jak odborností, tak po lidské stránce. 

Třetím bodem je samotná specializace. To, že má někdo nálepku advokát, neznamená, že se vyzná jak v obchodním, tak trestním právu. Podle mě je možné, aby jeden advokát mohl být garantem maximálně dvou oborů. Pokud má advokátní kancelář více lidí v týmu, samozřejmě může nabídnout více specializací. Vyhněte se advokátům, kteří vám řeknou: „Já to sice nedělám, ale mohu se na to podívat.“ Právo je velmi širokým oborem a zabralo by jednotlivci opravdu mnoho času, aby zvládl nastudovat vše. Raději sáhněte rovnou po odborníkovi z oboru, který potřebujete. Ušetří vám to nejen čas a peníze, ale také dostanete správné řešení.

Jak probíhá spolupráce a jak snížit cenu?

Náklady na advokáta můžete snížit co nejkonkrétnějším zadáním. Čím obsáhlejší, tím více času bude potřeba. Stanovte si, co pro vás má udělat, do kdy, jakou to má mít strukturu, podobu a podobně. Stejně tak by měl každý správný advokát říct cenový odhad, který by měl fungovat i jako strop ceny.

Šťastnou ruku při výběru partnera.


Chcete se s Jirkou Horáčkem potkat a popovídat? Přijďte se podívat jako host na klub, kde ho potkáte.
 

Mohlo by vás také zajímat

13. 11. 2023

Právní služby

MÁ SMYSL SI REGISTROVAT OCHRANNOU ZNÁMKU A CO TO VLASTNĚ OCHRANNÁ ZNÁMKA JE?

23. 10. 2023

Právní služby

WHISTLEBLOWING – ÚČINNOST NOVÉHO ZÁKONA SE BLÍŽÍ!

23. 10. 2023

Marketing

Dosáhněte vyšších zisků efektivním online marketingem

17. 10. 2023

IT technologie

Zveme vás na konferenci o revoluci v pořízení firemního systému

Přihlaste se k odběru našich článků

Pravidelnou dávku nového obsahu našeho magazínu budete
dostávat přímo do e-malové schránky. Žádný spam. Slibujeme!

Pravidelnou dávku nového obsahu našeho magazínu budete dostávat přímo do e-malové schránky. Žádný spam. Slibujeme!