Stvořeni k milování vizuálů aneb proč je video nezbytností nejen v marketingu

Lubomír Novohradský

V dnešním digitalizovaném světě video obsah nabývá na nebývale důležitosti. Nicméně řada markeťáků jeho význam podceňuje. Ti, kteří na video marketing „vsadili vše“ – uchýlili se k jeho častějšímu používání a považovali ho za klíčovou součást své celkové strategie – užasli nad výsledky.

Dnešní člověk pozornost dlouho neudrží. Je neustále pod palbou „instantního“ obsahu, který se snadno konzumuje a svádí k prohlížení. S rostoucí popularitou platforem typu Instagram a TikTok si moderní lidské oko zvyklo spíše pozorovat než číst. Znamená to, že psaný obsah je irelevantní? Rozhodně ne. Znamená to, že byste měli video marketing začlenit do své celkové marketingové strategie? Rozhodně ano!

92 % marketérů uvedlo, že video obsah tvořil zásadní součást jejich marketingové strategie v roce 2020. To je výrazný nárůst oproti roku 2015, kdy pouze 78 % marketérů začleňovalo video do své strategie.

Ještě znatelnější nárůst lze zpozorovat u procenta markeťáků, kteří se domnívají, že jim video obsah zajišťuje pozitivní ROI: 88 % v roce 2020 oproti 33 % v roce 2015.

Stejně tak se před dvěma lety odhadlo, že průměrný člověk stráví sledováním video obsahu 100 minut denně: což je vzestup o 9 minut oproti roku 2015. Navíc, jak lze očekávat, se rok od roku toto číslo zvyšuje.

Z pohledu spotřebitele chce 48 % spotřebitelů sledovat videa o produktech/službách, které je zajímají, a 43 % by upřednostnilo, aby byl tento proces interaktivní.

Video je sice mnohem náročnější na tvorbu než článek, ale jedná se přirozeně o mnohem zajímavější obsah, což je pro současného konzumenta klíčové. Zábava se přenese do spousty benefitů pro společnosti, včetně:

  • Vyšší engagement a konverze, nižší bounce rate,… A další příznivé metriky! Například 25 % vyšší míra prokliků než u článku. 98 % příjemců videa zhlédlo video oproti 57 %, které přečetlo odpovídající emailovou zprávu.
  • Vyšší zapamatovatelnost (o 95 %)
  • 84 % marketérů uvedlo, že jim video pomohlo získat více leadů.

Lidé jsou stvoření k milování vizuálů. Vizuály jsou v mozku zpracovávány 60 000krát rychleji než text. Na ně dnešní lidé nemají čas, jsou přetížení a, upřímně, pohodlní: je pro ně mnohem snazší nechat se okouzlit tříminutovým videem než napínat mozek nad 4 stránkovým textem, který přečtou za 10 minut. (Pokud budou v dobrém psychickém rozpoložení.) Přísloví, že obrázek vydá za tisíc slov, je v marketingu rozhodně aktuální. Řekněte, kolik článku se za posledních 10 let stalo virálními?

Dost už bylo povídání!

Důvody, proč se vyplatí investovat do videa, by vydaly na román. Nic bohužel není zcela růžové. Video obsah dá práci. Hodně práce. Samotná produkce a postprodukce reklamního videa (do toho nepočítáme A/B testování, vymýšlení a psaní scénáře apod.) zabere podle Left Productions v průměru dva týdny. Článek na kolenou napíšete za hodinu; dobře, pokud k němu budete dělat větší research, tak za několik hodin.

K psaní článků stačí jakékoli klávesnicí vybavené zařízení ze skládky, s operačním systémem z roku 123. K video tvorbě potřebujete…  Na vyjmenování zde není prostor.

Jak si tvorbu videa usnadnit?

Není divu, že spousta společností toužící zahrnout videa do své marketingové strategie se obrací na profesionální video produkční agentury. Najít dobrou video produkci ale není jen tak. Hlavním kamenem úrazu bývá cena.

Zábavná média, jedna z pražských video produkčních firem, se na to rozhodla jít jinak. Děláme maximum, abychom se přizpůsobili potřebám našich klientů, stejně jako abychom pochopil jejich tvůrčí záměr. Vzhledem k naší schopnosti vcítit se do situace dovedeme navrhnout klientovi modifikace, díky nimž by výsledek měl lépe oslovit cílovou skupinu. Věříme, že v jednoduchosti je krása, která dovede mnohem více zaujmout než složitý scénář.

Jsme si vědomi, že každý není miliardářem. Vždy proto přemýšlíme s ohledem na budget, který je klient ochoten do projektu investovat.

Umíme zdaleka nejen reklamní videa… Klikněte zde, pokud vás zajímá více. A zde, jestli máte chuť se dozvědět další užitečné informace z kreativního světa (tvorba videa, marketing, podcasting,…). Nezapomeňte, že úspěšní lidé se stále vzdělávají!

Mohlo by vás také zajímat

13. 11. 2023

Právní služby

MÁ SMYSL SI REGISTROVAT OCHRANNOU ZNÁMKU A CO TO VLASTNĚ OCHRANNÁ ZNÁMKA JE?

23. 10. 2023

Právní služby

WHISTLEBLOWING – ÚČINNOST NOVÉHO ZÁKONA SE BLÍŽÍ!

23. 10. 2023

Marketing

Dosáhněte vyšších zisků efektivním online marketingem

17. 10. 2023

IT technologie

Zveme vás na konferenci o revoluci v pořízení firemního systému

Přihlaste se k odběru našich článků

Pravidelnou dávku nového obsahu našeho magazínu budete
dostávat přímo do e-malové schránky. Žádný spam. Slibujeme!

Pravidelnou dávku nového obsahu našeho magazínu budete dostávat přímo do e-malové schránky. Žádný spam. Slibujeme!