Šetřit energie znamená kombinovat technologie. Jak zvolit ty nejvhodnější?

Jan Krasničan

Rostoucí ceny energií a tím zvýšený důraz na efektivitu provozu vás nutí hledat způsoby, jak snižovat spotřebu. Řešení lze rozdělit do dvou kategorií – na jedné straně stojí samotné využívání energií, tedy například provoz spotřebičů nebo teplota vytápění, na druhé je chytré využití technologických řešení a inovací. Ta mohou zahrnovat například změnu způsobu vytápění a ohřevu vody, zateplení budovy nebo instalaci solárních panelů.

Co všechno zvážit, abyste našli nejvhodnější řešení?

Investice do takových zásahů se snadno mohou vyšplhat i do stovek tisíc korun a daňové odpisy jsou spíše dlouhodobé. Je proto důležité, aby se vstupní náklady co nejdříve začaly vracet ve formě úspornějšího provozu. Proto vždy hledíme na to, jak řešení přizpůsobit konkrétnímu případu.

Bereme v potaz jak vlastnosti daného objektu, jako je například tepelná ztráta, tak i způsoby jeho využívání. Jinak je třeba přistupovat ke kanceláři, kde se pohybují desítky lidí během pracovní doby, ale v noci naopak zeje prázdnotou, jinak ke směnnému výrobnímu provozu a zcela odlišně k domácnosti. Zvážení všech těchto aspektů umožní vybrat nejen správné technologie, ale i jejich konkrétní specifikace, jako jsou například výkon kotle nebo velikost nádrže pro ohřev vody.

V některých případech pak podobně velké zásahy nepředstavují optimální řešení. U zánovních staveb jednoduše nemusí výměna technologií zatím být ekonomicky rentabilní, objekty s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi není třeba dále zateplovat a někdy mohou sehrát roli i technologická omezení, jako je například střecha neumožňující instalaci solárních panelů. Neméně důležitým faktorem jsou pak samozřejmě i aktuální finanční možnosti. I tak ale existuje řada možností, jak snížit spotřebu menšími zásahy, které společně se změnou využívání přinesou úspory poměrně rychle.

Chytré technologie umožňují velké úspory bez velkých zásahů

Rozvoj internetu věcí a chytrých domácností podpořil řadu menších technologických řešení, která mohou přinést velmi zajímavé úspory, aniž by vyžadovala výrazné stavební zásahy nebo velkou finanční zátěž. Mezi ně se řadí například zónová regulace vytápění, jež umožňuje nastavovat teplotu pro každou místnost v objektu zvlášť díky chytrým radiátorovým hlavicím. Nedochází tedy k situacím, kdy jsou zbytečně vytápěny i ty části nemovitosti, které se aktuálně nevyužívají.

Chytrá regulace vytápění po místnostech vám ušetří peníze i čas

Jedním z předních řešení pro chytrou regulaci vytápění je systém Honeywell EVOHOME. Jeho součástí jsou programovatelné radiátorové hlavice, termostaty a centrální řídicí jednotka, která vám umožní na dotykovém displeji jednoduše nastavovat teploty v různých zónách podle toho, jak aktuálně potřebujete. Současně si můžete snadno nakonfigurovat dlouhodobé plány, podle nichž se pak vytápění bude regulovat zcela automaticky.

Například u typické domácnosti se tak automaticky sníží teplota ráno po odchodu všech členů, odpoledne po návratu se zvýší v obýváku a večer zase v ložnicích. Teplota může znovu klesnout během noci a opět vzrůst chvíli před tím, než přijde čas vstávat. Výhodou je také možnost dálkového ovládání – pokud před odjezdem na dovolenou zapomenete aktivovat úsporný režim, jednoduše to uděláte pár kliknutími v telefonu. Takovouto optimalizací spotřeby lze běžně dosáhnout až 15% úspory energií, což při současných cenách může znamenat i desítky tisíc ročně.

Obraťte se s výběrem technologií na spolehlivého partnera

Nejjistější cestou, jak ušetřit za energie, je tedy vhodně kombinovat technologie. Ať už máte přibližnou představu, nebo si zcela nevíte rady, obraťte se na nás.  

Jsme nezávislá česká společnost KGM Trade. Díky více než desetileté praxi v oblasti technického zařízení budov jsme schopni najít na trhu nejvhodnější sestavu technologických řešení a procesních doporučení, abyste získali individuální a komplexní řešení pro svoje potřeby. Kromě návrhu a kalkulace se postaráme o instalaci a následný servis. Zjistěte více o našich službách na kgmtrade.cz nebo nám pošlete nezávaznou poptávku.

Mohlo by vás také zajímat

13. 11. 2023

Právní služby

MÁ SMYSL SI REGISTROVAT OCHRANNOU ZNÁMKU A CO TO VLASTNĚ OCHRANNÁ ZNÁMKA JE?

23. 10. 2023

Právní služby

WHISTLEBLOWING – ÚČINNOST NOVÉHO ZÁKONA SE BLÍŽÍ!

23. 10. 2023

Marketing

Dosáhněte vyšších zisků efektivním online marketingem

17. 10. 2023

IT technologie

Zveme vás na konferenci o revoluci v pořízení firemního systému

Přihlaste se k odběru našich článků

Pravidelnou dávku nového obsahu našeho magazínu budete
dostávat přímo do e-malové schránky. Žádný spam. Slibujeme!

Pravidelnou dávku nového obsahu našeho magazínu budete dostávat přímo do e-malové schránky. Žádný spam. Slibujeme!